بهترین راهکارهای OKR برای تیم‌های حوزه تکنولوژی

OKR برای تیم های تکنولوژی

High angle view at the office interior


 

“تیم من بیش از آنچه که امسال زمان داریم،کار دارد. امیدوار بودم بتوانم به شما بگویم OKR هایمان چه باشند، اما اولویت دادن به آن‌ها سخت است”. این صحبت بسیاری از مدیران ارشد فناوری است.
یکی از دغدغه های اصلی هر مدیر ارشد، نظم دادن به تیم در راستای رسیدن به اهداف سازمان است. اگرچه که بسیاری از مدیران با هدف‌گذاری OKR آشنایی دارند، اما همه تیم‌‌ها به نتیجه مطلوب نمی‌رسند.

اگر از OKR ، KPI  و یا Rocks یا هر فرآیند برنامه ریزی سالانه و فصلی دیگری استفاده می کنید، کلید موفقیت این است که فرایندی را پیدا کنید که انعطاف پذیر باشد و توسط تیم شما پذیرفته شود.

اگرچه که راه حل همه مسائل یکسان نیست، در اینجا به  راهکارهایی در رابطه با OKR و برنامه ریزی سالانه‌ می‌پردازیم که تیم شما را با موفقیت به خط پایان می‌رساند.

 

ابتدا یک هدف سه ساله تنظیم کنید

 

برای یک کارمند فناوری با سابقه کار ۲ سال، باید درنظر داشته باشید که یک هدف ۱۰ یا ۲۰ ساله ممکن است دور به نظر برسد و انگیزه کافی را ایجاد نکند. در عوض، تیم خود را با هدف‌گذاری OKR و یک هدف سه ساله محکم کنید. سه سال زمان خوبی برای اکثر تیم های فناوری است. به اندازه کافی طولانی است که استراتژیک بنظر برسد و به اندازه کافی کوتاه است که انگیزه ایجاد کند.

نکته مفید: هدف ۳ ساله باید قابل اندازه گیری باشد.

 

از تیم خود در اسرع وقت و به تعدد تاییدیه بگیرید

 

به طور کلی افراد از این که به آنها بگویید چه کار کنند، متنفر هستند. با تایید گرفتن زودهنگام و متعدد از تیم خود ، مطمئن شوید که تیمتان با برنامه سالانه شما هماهنگ است و هدف‌گذاری OKR در سازمان شما اجرا می شود. کارکنان را قادر سازید تا  طرح را به چالش بکشند  و برای پیشرفت در آن پیشنهاداتی را ارائه دهند. به کارکنان اجازه دهید تا در مورد زمینه هایی که می‌خواهند در آن مشارکت داشته باشند، صریح صحبت کنند.

 

انتظارت خود را از کاری که میکنید تعیین کنید تا در صورت نیاز در میانه سال در برنامه تغییر ایجاد کنید

 

برنامه ریزی سالانه لازم نیست خشک و غیرمنعطف(ضد چابک) باشد. اگر برنامه سالانه به درستی اجرا شود، می‌تواند به عملکرد و سرعت تیم کمک به سزایی بکند و هدف‌گذاری OKR درسازمان شما تقویت می شود .  تعدادی نتیجه قابل اندازه‌گیری تنظیم کنید و از راهکارهای سرعتی در هدف‌گذاری OKR استفاده کنید. بطور منظم بازنگری کنید؛ همچنین فرایندی را طراحی کنید که با استفاده از آن بتوانید در صورت نیاز برنامه از پیش تعیین شده‌تان را تغییر دهید.

 

هدف‌گذاری OKR را شخصی‌سازی کنید

 

یک نفر را برای هر OKR، ROCK و KPI به‌عنوان مسئول  مشخص کنید. بدانید مسئول هر هدف چه کسی است. معیارهای انجام شدن کارها در هدف‌گذاری OKR را به وضوح مشخص کنید. تصویر شخص پاسخگو را در کنار OKRها قرار دهید. اگر که شما یک آواتار، یک عکس پرسنلی از شخص یا یک صفحه امضای فیزیکی دارید، آن را در معرض دید همه پرسنل شرکت بگذارید. برای سازمانهای بزرگتر ، پیاده سازی RACI (مسئول، پاسخگو، مشاور، مطلع)  را مد نظر داشته باشید تا درک مشترکی از نوع مشارکت اعضای تیم‌های مختلف در هر هدف‌گذاری OKR داشته باشید.

 

 

با توجه به ظرفیت تخمین زده شده در آغاز فصل برنامه ریزی کنید.

 

خیلی روی اینکار دقیق نشوید. همین که ظرفیت کلی را بفهمید کافی است. چه مقدار نفر-هفته برای استخدامی‌های پیش‌بینی شده نیاز دارید؟یا برای هر جابجایی  پیش‌بینی شده و یا برای آمادگی تعطیلات چطور؟ با یک تخمین کلی از ظرفیت می‌توانید با سرعت بیشتر به خروجی‌های بهتری دست یابید.

 

تک معیاره نباشید

 

۳ تا ۵ معیار و هرکدام با یک مسئول داشته باشید. بصورت ایده آل، تیم‌های تولید و مهندسی، اهداف نزدیک به هم و همسو اما متفاوتی دارند.

 

 

 

افزایش تعداد کارمندان و کارآمد بودن هم زمان بسیار دشوار است، یکی را انتخاب کنید!

 

وقتی تعداد کارکنان خود را دو برابر می کنید، در مورد ضربه موقتی که به سرعت هر کارمند میخورد واقع بین باشید. کارکنان جدید به زمان نیاز دارند تا با تیم هماهنگ شوند .بنابراین، هنگام انتخاب  هدفگذاری OKR های خود، در مورد اولویت‌بندی رشد یا کارآیی، در مورد معاملاتی که انجام می دهید واقع بین باشید.

 

 از یک ابزار برای دنبال کردن پیشرفت در هدف‌گذاری OKR استفاده کنید

 

نکته مهم در استفاده از ابزار OKR، نظم و استمرار است. از هر ابزاری برای دنبال کردن پیشرفت OKRها و با هر روندی استفاده می‌کنید، مهم این است که به این روند پایبند باشید.
پیشنهاد ما به شما این است که همین الآن اولین اهداف خود را در نرم افزار مدیریت چابک هدف‌سنج تعریف کنید. با استفاده از ابزار هدف‌سنج، شما علاوه بر تعریف OKRها، میتوانید روندی را برای پیگیری آن تعیین کنید و از امکانات هدف‌سنج برای یاداوری جلسات از پیش تعیین شده‌تان بهره ببرید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است