۶ سایت کاربردی اسکرام: بهترین منابع برای تیم های چابک


در این مقاله سعی کرده ایم بر اساس منابع موجود در حوزه مدیریت چابک و اسکرام، بهترین و معتبرترین آنها را به علاقه مندان پیشنهاد کنیم. تعداد زیادی وب سایت در زمینه ی چابک وجود دارد که محتواهای آموزشی مختلفی را در این زمینه ارائه می دهند و استفاده از آنها برای اعضای تیم اسکرام و سایر علاقه مندان این حوزه می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

در ادامه میخواهیم مجموعه ای از کاربردی ترین منابع و سایت ها را درحوزه اسکرام معرفی کنیم که برای یادگیری متد چابک بسیار مفید هستند و استفاده از آنها نیز رایگان است.

متد چابک

The Scrum Guide

راهنمای Scrum نوشته کن شوابر و جف ساترلند (پایه گذاران متد اسکرام) است که نسخه فعلی آن شانزده صفحه دارد. پیشنهاد می دهیم حتما این راهنمای کوتاه اما کاربردی را مطالعه کنید. در ادامه لینک دانلود نسخه اصلی آن قرار داده شده است.

دانلود نسخه اصلی Scrum Guide.

 

Agile Alliance

در بخش منابع این سایت تعداد زیادی پادکست، ویدیو، کتاب و محتواهای ارزشمند دیگر می توانید پیدا کنید. که اکثر آنها به صورت رایگان در دسترس هستند. اگر به حوزه اسکرام علاقه مندید حتما به این سایت سر بزنید.

سایت Agile AllianceInfoQ

مأموریت InfoQ “تسهیل گسترش دانش و نوآوری در توسعه نرم افزار حرفه ای” است و این سایت به عنوان یک مرجع عالی عمل می کند. تعداد زیادی مقاله، ارائه، مصاحبه و کتاب وجود دارد که می توانید دریافت کنید. در ادامه ۲ نمونه از محتواهای مفید سایت که پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید را معرفی می کنیم:

کتاب Scrum & XP from the Trenchesاثر هنریک کنبرگ

کتاب Do Better Scrum اثر پیتر هوندرمارک.

 

Scrum Body of Knowledge

ScrumStudy یک سازمان آموزشی اسکرام است. این سایت شامل چندین منبع رایگان از جمله مقاله ها و وبلاگ ها است.

راهنمای SBoK یک کتاب ارزشمند و کاربردی ست که می توانید در این سایت آن را پیدا کنید. SBoK در ۳۴۲ صفحه در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است که می توان به عنوان یک بانک اطلاعات و کتاب مرجع اسکرام مورد استفاده قرار بگیرد.

البته پیشنهاد می کنیم ابتدا با Scrum Guide که در بخش اول معرفی کردیم شروع کنید. اما اگر می خواهید اطلاعات جامع تر و بیشتری درباره ی اسکرام کسب کنید، این کتاب یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست.

سایت ScrumStudyScrumLab Open

Scrum Inc شرکت جف ساترلند از بنیان گذاران متد اسکرام است که در قسمت ScrumLab Open منابع آنلاین و محتوای آموزشی رایگان ارائه می دهد. فیلم ها، مقالات و وبینارهایی وجود دارد که همه به صورت رایگان در سایت در دسترس هستند.

 

در اخر میخواهیم یکی از سایت های مفید فارسی که در زمینه اسکرام و  مدیریت چابک تولید محتوا می کند، معرفی کنیم.

۶.هدف سنج

در بخش مقالات سایت می توانید از مطالب کاربردی که در زمینه مدیریت چابک و اسکرام و حتی زمینه های مرتبط مثل مدیریت وظایف، مدیریت زمان، برنامه ریزی OKRو … ارائه شده است، استفاده کنید. در ادامه دو نمونه پیشنهادی از مقالات اسکرام هدف سنج را قرار میدهیم:

۱.چگونه تیم های اسکرام موفق می شوند؟

۲.برنامه ریزی اسپرینت در اسکرام

سایت هدف سنجراهنمای گام به گام شروع کار با OKR

OKRهم یک مدل برنامه ریزی چابک در شرایط عدم قطعیت است که به راحتی و با سرعت قابلیت به روزرسانی و تغییر استراتژی  را دارد.

در این قسمت، راهنمای جامع OKR که تیم هدف سنج به طور اختصاصی برای کاربران خود تدوین کرده است را به طور رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم.

برای آشنایی بیشتر با روش OKR اینجا کلیک کنید.

دانلود راهنمای گام به گام شروع کار با OKR

این راهنما را بارها مرور کنید و موارد گفته شده را در راستای موفّقیت OKR ها در سازمان تان پیاده سازی کنید.

برای شروع کار به طور عملی با OKRها می توانید از نرم افزار OKR هدف سنج استفاده کنید و یک دوره ۱۵روزه رایگان از تیم هدف سنج هدیه بگیرید.

برای شروع رایگان کلیک کنید.

روش اسکرامدر زمینه مدیریت چابک و روش اسکرام منابع متعددی در دسترس است. همین امر افراد را برای پیدا کردن معتبرترین منابع سردرگم می کند. در این مقاله سعی کردیم، مجموعه ای از کاربردی ترین منابع را به علاقه مندان چابک معرفی کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد و بتوانید نهایت استفاده را ببرید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *