7 کتابی که هر مدیر پروژه باید بخواند

7 کتابی که هر مدیر پروژه باید بخواند


.۷کتابی که هر مدیر پروژه باید بخواند

مدیریت پروژه

در سازمان های مختلف و حتی کشورهای مختلف ممکن است تعاریف متعددی برای مدیریت پروژه وجود داشته باشد. اما در یکی از جامع ترین تعاریف می توان گفت مدیر پروژه کسی است که با برنامه ریزی در چهارچوب زمان، کیفیت و هزینه برای رسیدن به هدف مورد نظر پروژه را هدایت می کند.

مدیر پروژه

مدیرپروژه باید بر همه بخش های عملیاتی و اجرایی نیز نظارت و کنترل داشته تا یاشد تا با بهره گیری حداکثر از دارایی ها و امکانات بهترین نتیجه را رقم بزند.

اهمیت وجود مدیر پروژه

در ابتدای عمل بسیاری از سازمان ها از مدیریت پروژه امتناع می ورزیدند و آن را هزینه بر و گزاف می دانستند . اما امروزه اهمیت مدیر پروژه و مدیریت او بر کسی پوشیده نیست . وجود یک مدیر پروژه متخصص میتواند در رسیدن به نتیجه مدنظر، سازمان را همراهی کند و آن را در دستیابی به هدف مطمئن سازد.

در طول تاریخ، سبک و سیاق های گوناگونی از مدیریت پروژه اجرا شده . میتوان گفت در هر دوره نسبت به دوره ماقبل پیشرفت ها و به روز رسانی هایی بر روی آنها اتفاق افتاده است. هر مدیرپروژه باید با توجه به شرایط فعلی و کنونی سازمان سبک مورد نظر را انتخاب کند.

در شرایط کنونی و دائم التغییر جهان امروزی، یکی از کاراترین سبک ها برای مدیریت پروژه ها، رویکرد مدیریت چابک است. این رویکرد از تغییرات پیش آمده در مسیر به سود خود استفاده میکند و آنها را به ارزش برای پروژه و سازمان تبدل می کند.رمز موفقیت در مدیریت چابک را در مقاله گردآوری شده بخوانید.

در هر حرفه و صنعتی راه بقا و موفقیت، یادگیری مداوم است. مدیریت پروژه نیز از این قاعده مثتسنی نیست.منابع گوناگونی برای مدیران پروژه وجود دارد تا ابتدا بهترین رویکرد را انتخاب کنند و در مرحله بعدی به اجرای آن بپردازند.

کتاب ها از مهم ترین و مورد اعتمادترین این منابع بودند و همچنان هستند. در ادامه قصد داریم بهترین این منابع و کتاب هایی که هر مدیر پروژه باید بخواند را در اختیار شما قرار دهیم.

۱- اولین کتابی که هر مدیر پروژه باید آن را بخواند کتاب راهنمای پیکرۀ دانش مدیریت پروژه PMBOK از موسسه مدیریت پروژه (PMI)

کتاب راهنمای پیکرۀ دانش مدیریت پروژه PMBOK به‌طورگسترده‌ای به‌عنوان یک مرجع جامع در میان شیوه‌های کارآمد مدیریت پروژه به شمار می‌آید. استاندارد PMBOK، توسط مدیران پروژه، برای مدیران پروژه تدوین شده است.  همین موضوع استاندارد PMBOK را به محصولی واقعی  و ابزاری ضروری برای همۀ فعالان این حوزه تبدیل کرده است.

کتاب راهنمای مدیریت پروژه

۲-دومین کتابی که به مدیران پروژه پیشنهاد میکنیم بخوانند کتابچه OKR هدف سنج

این کتاب توسط مجموعه هدف سنج گردآوری شده. این راهنما برای کسانی نوشته شده است که در آغاز راه استفاده از OKR قرار دارند. اما افرادی که در اواسط این مسیر هستند هم میتوانند بارها به این راهنما مراجعه کرده و نواقص کارشان را برطرف کنند.

این کتاب نحوه پیاده سازی و اجرای OKR را نیز آموزش می دهد و شما میتوانید در مسیر موفقیت OKR ها را در سازمانتان پیاده سازی کنید.

۳-سومین کتابی که هر مدیر پروژه باید بخواند

مدیریت پروژه برای انسان ها: کمک به مردم برای انجام کارها از برت هارند

مدیران پروژه های دیجیتال در ابتدای کار خود که می خواهند یک معرفی شخصی تر با مفاهیم و ایده های بزرگ داشته باشند نیاز به این کتاب را بیشتر احساس می کندد.

اگر تئوری سنگین و ضربات گسترده PMBOK شما را خاموش می کند، ممکن است این کتاب مدیریت پروژه برای شما باشد.

این کتاب داستان های شخصی، نکات سریع و کاربردی و اطلاعات تاکتیکی را برای مدیران پروژه دیجیتال با هم ترکیب می کند. نویسنده از تجربه خود در کار با تیم‌های PM در شرکت‌هایی مانند Zappos و MTV استفاده می‌کند تا مفاهیم کلیدی مدیریت پروژه را مرور کند.

در حالی که این کتاب اصولی مانند برآورد و برنامه ریزی پروژه ها را پوشش می دهد، جایی که می درخشد در پوشش مهارت های نرم مدیریت پروژه است. مدیریت پروژه در نهایت در مورد ارتباطات است. این کتاب نحوه همکاری با افراد به تنهایی و سایر تیم ها را برای اطمینان از موفقیت پروژه شما پوشش می دهد.

PROJECT MANAGEMENT FOR HUMAN

PROJECT MANAGEMENT FOR HUMAN

۴-چهارمین کتابی که به مدیران پروژه پیشنهاد میشود تسلط اسکرام: از خوب تا رهبر خدمتگزار بزرگ اثر جف واتس

این کتاب عوامل کلیدی مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک اسکرام مستر را برجسته می کند.

جف واتس یک مربی محبوب اسکرام است که تجربه خود را  در این کتاب  به اشتراک می‌گذارد . می‌خواهد شما احساس کنید که یک اسکرام مستر ماهر هستید. او ادعا می کند که با استفاده از اصول رهبری خدمتگزار، شما اسکرام مستر بهتری خواهید بود. نویسنده چگونگی افزایش همکاری و اهمیت بازنگری های مکرر را توضیح می دهد.

مجموعه‌ای از داستان‌ها و راهنمایی‌های عملی را دریافت خواهید کرد. این راهنمایی ها بیش از ده سال مربیگری در تیم‌های متعدد اسکرام گرفته شده است. این کتاب را بسیاری از خوانندگان آن مفید می یابند. چرا که به  کمک آن میتوان برخی از جنبه های ظریف تر نقش اسکرام مستر را کشف کنند و شروع به فکر کردن درباره آن کنند

کتاب مدیریت پروژهScrum-mastery

۵- پنجمین کتابی که هر مدیر پروژه باید بخواند کتاب ساختن چیزها: تسلط بر مدیریت پروژه (تئوری در عمل) از اسکات برکون  است

مدیران پروژه متوسط ​​به دنبال حرکت از اصول اولیه و تسلط بر مهارت های ظریف تر مدیریت پروژه هستند.

اسکات برکون با ۹ سال تجربه خود در مایکروسافت، واقعیت های کار در پروژه های سخت را ساده توضیح میدهد. همچنین ساده ساختن ایده های پیچیده و رهبری تیم ها را بازگو میکند .

اسکات به جای بررسی چارچوب‌ها و روش‌ها مانند برخی از کتاب‌های دیگر، مقالات شخصی درباره برخی از مهم‌ترین و در عین حال سخت‌تر تعریف مهارت‌های مدیریت پروژه می‌نویسد.

کتاب به سه بخش تقسیم شده است. بخش اول فرآیند برنامه ریزی و همچنین اهمیت چشم انداز  را پوشش می دهد. بخش دوم به چیزی می پردازد که اسکات آن را “مهارت” می نامد. از جمله نحوه تصمیم گیری خوب، ارتباط، و “چگونه مردم را آزار ندهد”. در آخر یک بخش در مورد مدیریت، پویایی محل کار، و نحوه به دست آوردن و استفاده از قدرت است.

به طور کلی، شما رویکرد ظریف تری نسبت به واقعیت های مدیریت پروژه در یک شرکت بزرگ دریافت می کنید

این کتاب برای یک مدیر پروژه مبتدی مطلق نیست. در عوض، موضوع دشواری (روابط بین فردی، برخورد با عدم قطعیت، و غیره…) را می گیرد و آن را به شیوه ای جذاب و خواندنی ارائه می دهد.

حداقل، هر مدیر پروژه باید فصلی با عنوان «وقتی مشکل پیش می‌رود چه باید کرد» را مطالعه کند.

کتاب مدیریت پروژهRISK UP FRONT'

۶- ششمین کتابی که پیشنهاد میکنیم مدیر پروژه آن را بخواند

ریسک بالا: مدیریت پروژه ها در دنیای پیچیده آدام جوزف و برد روبنشتاین

این کتاب که توسط یک طراح فوق العاده با استعداد (جوزف) و مدیر پروژه (روبنشتاین) نوشته شده است.عمق تخصص هر دو نویسنده را در این صنعت نشان می دهد.این واقعاً یکی از بهترین کتاب‌های مدیریت پروژه است. زیرا شامل دو دیدگاه بسیار متفاوت از صنعت و نحوه موفقیت در هر دو است. مدیران پروژه از نکاتی برای مدیریت یک تیم و اجتناب از مشکلات رایج قدردانی خواهند کرد.

کتاب مدیریت پروژه ریسک بالا

۷-آخرین کتابی که در این مقاله به مدیران پروژه پیشنهاد میکنیم کتاب سازمان چابک:ساخت و راه اندازی سازمان های چابک توسط ماریو موریبرا

این کتاب یکی دیگر از راه های عالی برای چابک شدن است. نویسنده به انطباق ذهنیت پرداخته . بر اجرای شیوه های چابک از مرحله شروع ایده تا ارائه ارزش مستمر به مشتریان تمرکز کرده است.

با خواندن این کتاب، می آموزید که چگونه اصول Agile را در هر سطحی از شرکت خود و در هر نقطه از ایده تا تحویل اجرا و اجرا کنید. با گسترش اجرای Agile برای برآورده کردن نیازهای مشتری، آماده یادگیری شیوه های پیشرفته باشید.

اگر یک مدیر ارشد، مربی اسکرام مستر یا چابک، مدیر پروژه یا مشاور هستید،این کتاب برای نیازهای شما مناسب است.

کتاب مدیریت پروژهAgile-enterprise

کلام پایانی

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم مدیریت پروژه علم پیچیده، امری حیاتی و حساس است. مدیر پروژه نیز فردی است که پروژه را در همه مراحل بررسی و کنترل می کند تا از انجام درست آن در زمان و با محدوده مالی مورد نظر اطمینان حاصل کند.

با این وجود مدیریت پروژه دارای وجوه مختلفی است که تمرکز بر هریک از آنها بسیار ضروری است.یک مدیر پروژه وظیفه همسو کردن همه اعضا و ابزارهای سازمان به سمت هدف را به عهده دارد. پس به تحربه فراوان و دانش عظیم جهت انجام این وظایف نیازمند است . این تجربه بدست نمی آید مگر با مطالعه و یادگیری.سعی کردیم در این مقاله ۷کتابی که هر مدیر پروژه باید آن را بخواند را عنوان کنیم تا بخشی از مسیر این حوزه حساس را برای شما عزیزان روشن سازیم. هدف سنج در طول مسیر همراه شما خواهد بود.با ما در ارتباط بمانید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است