مدیریت استعداد چیست؟

مدیریت استعداد یا توانمندی‌ها، شامل تمام روش‌هایی است که سازمان‌ها از آن‌ها برای جذب کارکنان، حفظ انگیزه و بهره‌وری آن‌ها و کمک به رشد مهارت‌های آن‌ها در طول زمان استفاده می‌کنند. مدیریت استعداد شامل جذب، حفظ و توسعه کارکنان ماهر و توانمند است و رهبران باید بدانند چگونه برای موفقیت در این زمینه تلاش کنند.. بسیاری از سازمان‌ها استعداد مورد نیاز برای اجرای ایده‌های مختلف را در نظر نمی‌گیرند. با قرار دادن استعداد در اولویت، شرکت‌ها می‌توانند عملکرد سازمانی خود را بهبود بخشند و در میدان رقابت با سایرین، پیش بیوفتند.

چرا مدیریت استعداد مهم است؟

تحلیل‌ها نشان می‌دهد که بین مدیریت موثر استعداد و عملکرد کلی یک سازمان، رابطه‌ای معنی‌دار وجود دارد. در واقع، در یک نظرسنجی که توسط مکینزی در سال ۲۰۱۸ انجام شد، ۹۹ درصد از افرادی گزارش دادند که مدیریت استعداد در پیشبرد اهداف شرکتشان بسیار موثر است.

برای مدیریت درست استعدادها چه کنیم؟

یافته‌های نظرسنجی نشان می‌دهد که سه عمل به موثرترین شکل با مدیریت موثر استعداد مرتبط هستند:

 1. تخصیص سریع استعداد؛ به عبارت دیگر، توانایی انتقال افراد بین پروژه‌های استراتژیک به سرعت در هنگام ظهور و از بین رفتن اولویت‌ها.
 2. مشارکت دپارتمان منابع انسانی در ایجاد تجربه مثبت کارکنان.
 3. تیم منابع انسانی با تفکر استراتژیک.

چه چیزهایی در مدیریت استعداد دخیل هستند؟

پنج حوزه از مدیریت استعداد به ویژه برای مسئول منابع انسانی ارشد (CHRO) اهمیت دارند:

 1. پیدا کردن و استخدام افراد مناسب
 2. یادگیری و رشد
 3. مدیریت و پاداش عملکرد
 4. سفارشی کردن تجربه کارکنان
 5. بهینه‌سازی برنامه‌ریزی نیروی کار و استراتژی

چگونه می‌توانم افراد مناسب را پیدا کرده و استخدام کنم؟

کارکنان با عملکرد بالا تا هشت برابر بهره‌وری بیشتری نسبت به دیگران دارند. به نقل از استیو جابز، رهبر معروف شرکت اپل: «پیگیر افراد برتر باشید.»

اگر می‌خواهید بهترین افراد را استخدام کنید و آن‌ها را در سازمان خود نگه دارید:

 1. تمرکز بر روی ۵ درصد کارکنانی که ۹۵ درصد ارزش را ایجاد می‌کنند. برخی از کارکنان تأثیر بیشتری در پیشبرد اهداف شرکت دارند و اغلب مشخص نیست که آن‌ها دقیقا کی هستند. تلاش خود را بر روی چندین حوزه بحرانی که بهترین افراد بیشترین تأثیر را دارند متمرکز کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که به وعده‌های خود عمل می‌کنید. پیشنهاداتی که به کارکنان شرکت می‌دهید؛ باید متمایز، هدفمند و واقعی باشد.
 3. فناوری، تغییرات اساسی را به دنبال دارد. داده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها در حال حاضر در استخدام و حفظ توانمندی‌های برتر استفاده می‌شوند. برای جذب نیروهای کارآمد، به تجزیه و تحلیل داده‌ها بپردازید.

چگونه سازمان‌ها می‌توانند به توانمندی کارکنان در یادگیری و رشد کمک کنند؟

شرکت‌هایی که برای آینده آماده می‌شوند، می‌توانند مراحل مختلفی را انجام دهند تا به کارکنان در ایجاد مهارت‌ها و ادامه یادگیری و رشد کمک کنند – این امر بسیار حیاتی است، به خصوص زمانی که استخدام کارکنان جدید ممکن است دو برابر هزینه آموزش مجدد یا ارتقاء مهارت‌های کارکنان موجود باشد.

ایجاد مهارت‌های نیروی کار، از طریق آموزش و مهارت‌آموزی مجدد یا ارتقاء مهارت، برای پشتیبانی از روش‌های جدید کار کردن و اولویت‌های تجاری جدید بسیار حیاتی خواهد بود. تمرکز بر مهارت‌ها – به ویژه مهارت‌های اجتماعی و عاطفی (گاهی اوقات به عنوان مهارت‌های نرم نیز شناخته می‌شوند) از جمله همدلی، رهبری و انعطاف‌پذیری – می‌تواند کمک کند تا شکاف‌های موجود در مهارت‌ها را ببندیم.

شاید بپرسید که تفاوت مهارت‌های سخت در مقایسه با مهارت‌های نرم چیست. مهارت‌های نرم، به عبارتی مهارت‌ها و توانایی‌های غیرفنی هستند؛ مانند ویژگی‌ها و رفتارها که اغلب به نحوی با نحوه تعامل افراد با دیگران مرتبط هستند.

نقش OKR در مدیریت استعداد

OKR یک روش مدرن در مدیریت تیم است. OKR اهداف را اولویت‌بندی می‌کند و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند. محصول ما، هدف سنج، نیز بر مبنای این روش مدیریتی ساخته و پرداخته شده است. با استفاده از نرم‌افزار هدف سنج پیشرفت روز افزون سازمان خود را مشاهده خواهید کرد.

منبع: منبع یک

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است