۲۰ بازی تیم سازی و مدیریت در سازمان


کن بلانچارد، کارشناس مدیریت و نویسنده کتاب معروف “مدیر یک دقیقه ای” یک سخن بسیار زیبا داردکه آن هم این است که: “هیچ یک از ما به اندازه همه ما باهوش نیستیم”، این جمله دارای کلمات ساده اما پرمفهوم است. کار تیمی و بازی تیم سازی برای سال ها مبهم بوده است و ارزش آن در ایجاد شادی در محل کار محفوظ  و مکتوم باقی مانده است. این مقاله تلاش می‌کند تا ۲۰ بازی تیم سازی و مدیریت در سازمان را به تصویر بکشد که به ایجاد سرگرمی و خلاقیت برای ایجاد تیم رویایی شما در سازمانتون کمک میکند.

چرا کسب و کار به بازی تیم سازی و تمرین های مدیریت نیاز دارد؟

زمان هایی که با همکاران خود میگذرونیم مزیت ها و اهمیت سرمایه گذاری زمان و پول، در تیم سازی در سازمان را نمیتوان پیاده سازی کرد و  نمیتوانیم براین مبحث تاکید کنیم.

آشکارترین مزیت های انجام بازی تیم سازی در محل کار عبارتند از:

۱-فرهنگ کار تیمی و با انگیزه را تسهیل می کند. زیرا این فعالیت ها به عنوان حرکتی در جهت گرد هم آوردن کارکنان تلقی می شوند.

۲-به حل سریع مشکلات و تصمیم‌گیری کمک می‌کند. زیرا بسیاری از افراد رده بالای سازمان در این فرآیند مشارکت دارند. هنگامی که کارمندان ،شخصیت، خواسته ها، نقاط قوت و ضعف همکاران خود را می بینند، ارتباطات بین آن هارا تقویت می کند.

۳- بکارگیری از خلاقیت و تفکر خارج از چارچوب رسمی با دور کردن کارکنان از محل کار معمولی، آنها را شارژ و شاداب می کند.

۴- با شناسایی و حذف موانع و یا با بهبود روش های کار موجود، فضایی را برای افزایش بهره وری ایجاد می کند.

۵- روحیه کارکنان را تقویت می کند زیرا احساس می کنند سازمان علاقه مند به شناخت و توسعه آنها هستند.

۶- بازی های ساده یا بازی های فکری نیز می توانند همه را در طول جلسات صبح بیدار نگه دارند. که به نوبه خود جلسات شما را سازنده تر می کند.

در نهایت، یادگیری و سیاست های بازی‌های تیم‌سازی را می‌توان به محیط کار واقعی منتقل کرد و در نتیجه معادلات کاری و عملکرد سازمانی بهتری داشت.

۲۰ بازی تیم سازی برای یادگیری سرگرم کننده پرانرژی

۱- بازی تیم سازی، جعبه های تیم سازی:

این یک بازی معمایی همه جانبه که برای ترکیب سرگرمی و پیوند با بهره وری کار گروهی طراحی شده است.

در گروه های ۳ تا ۵ نفره، هم تیمی ها سعی می کنند پیدا کردن قاتل یک قتل، فرار از مریخ یا یک مشکل باورنکردنی دیگر را حل کنند. با استفاده از سرنخ‌ها، اسناد، آیتم‌ها و پازل‌ها، تیم‌ها باید اطلاعات را به اشتراک بگذارند. نظریه‌ها را توسعه دهند و برای حل معما با یکدیگر همکاری کنند.

این بازی که توسط نویسندگان معمایی حرفه ای و بازی سازان طراحی شده است. شما را در داستان قرار می دهد (در حالی که در دفتر کار می کنید). پیوند و تعامل با همکاران را تسهیل می کند. در حالی که پویایی کار تیمی مانند ارتباطات، اعتماد و هماهنگی را هدف قرار می دهد.

۲- بازی تیم سازی، رها کردن تخم مرغ:

رها کردن تخم مرغ، در ظاهر بازی مشکل اما با همکاری و تعامل بالا، یک بازی کلاسیک تیم سازی است. که گروه ها را برای حل خلاقانه مشکلات متحد می کند.

این بازی ایده ساخت بسته نگهدارنده ی  تخم مرغ است. که بتواند کل تخم مرغ نپخته را با انداختن از ۲-۴ طبقه، دست نخورده نگه دارد. مواد برای ساخت بسته معمولا شامل نی، نوار، پلاستیک، بادکنک، کش لاستیکی، روزنامه است. کل فعالیت حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد. تیمی که از این سقوط آزاد جان سالم به در ببرد، برنده است. در صورت تساوی، افزایش طبقات برای سقوط تخم به عنوان یک تلاش مجدد در نظر میگیریم.

۳- بازی تیم سازی، سگ، برنج، مرغ:

بازی که سلول‌های خاکستری شما را با تفکر و برنامه‌ریزی جانبی شارژ می‌کند. سگ، برنج، مرغ، حل خلاقانه مشکل را در تیم تشویق می‌کند. یکی از اعضای گروه نقش یک کشاورز را به عهده می گیرد و بقیه تیم به عنوان روستایی عمل می کنند. کشاورز باید با ۳ خرید خود (سگ، برنج و مرغ) با عبور از رودخانه با قایق به خانه بازگردد. او می تواند تنها یک وسیله را با خود در قایق حمل کند. او نمی تواند سگ را با مرغ تنها بگذارد زیرا سگ مرغ را می خورد. و نمی تواند مرغ را با کیسه برنج تنها بگذارد. زیرا مرغ کیسه دانه را خواهد خورد. او چگونه هر سه خرید خود را با خیال راحت به خانه برمی گرداند.؟ روستاییان می توانند به او در رسیدن به راه حل کمک کنند. که اگر گروه خلاقانه و با هم فکر کنند، بسیار ساده است.

۴- بازی تیم سازی، صحبت کردن در حلقه ها:

این یک بازی بسیار سرگرم کننده و چالش برانگیز است. و نیاز به ارتباط و هماهنگی زیادی بین هم تیمی ها دارد.از گروه خواسته می شود که به صورت دایره ای دور یک ریسمان بلند که انتهای آن گره خورده است بایستند تا یک دایره تشکیل دهند. سپس از تیم خواسته می‌شود تا با ریسمان شکل‌هایی بسازن دمانند مربع، مثلث، مستطیل و بسیاری از اشکال دیگر. برای افزایش سطح دشواری، از اعضا خواسته می شود که چشمان خود را ببندند. و تمرین را تکرار کنند. برای افزایش پیچیدگی کار، اعضای تیم ت ممکن است در زمان‌های مختلف “بی صدا” شوند. و در نتیجه ارتباطات را چالش‌برانگیزتر کنند. این فعالیت همچنین سطح رهبری و اعتماد را در یک گروه آزمایش می کند.

۵- بازی تیم سازی، اتاق فرار:

این بازی هیچ چیز بیش تر به شما درباره تیمتان نمی گوید. و تیم شما را مانند اتاق فرار گرد هم می آورد. با ترکیبی از موانع چالش برانگیز (اما سرگرم کننده)، یک محیط غوطه ور، و هجوم آدرنالین برای شکست دادن ساعت، تیم شما قوی تر از همیشه ظاهر می شود (چه فرار کنید یا نه!). نحوه کار این کار به این صورت است: تیم شما باید با هم کار کند و به طور موثر برای یافتن سرنخ ها، حل پازل ها و در نهایت تکمیل یک ماموریت در کمتر از یک ساعت با یکدیگر ارتباط برقرار کند و از اتاق فرار کنند. می‌توانید طلای گمشده را پیدا کنید و… از زندان خارج شوید و موارد دیگر.! اکثر بازی‌ها حداکثر ۸ نفر را در خود جای می‌دهند و می‌توانید کل تیم را بیاورید و آن‌ها را در میان ماجراجویی‌ها پخش کنید.

بسیاری از افرادی که این بازی را انجام داده اندگفته اند که ارتباطات تیمی پس از انجام این بازی بهبود یافته است. تیم هنرمندان، مهندسان و طراحان آنها بازی‌هایی ساخته‌اند که باعث تقویت روحیه و بهبود ارتباطات و همکاری تیم شما در ۶۰ دقیقه یا کمتر می‌شود.

۶- بازی تیم سازی، دو روی یک سکه:

با تکیه بر مفهوم همیشگی مثبت و منفی از یک تجربه واحد، تیمی ۲ نفره یا بیشتر گرد هم می آیند. و درباره یک موقعیت بحث می کنند. برای مثال، اگر دو عضو وجود داشته باشد، فرد الف چیزی منفی را که در زندگی آنها اتفاق افتاده است با فرد ب در میان می گذارد. این می تواند یک خاطره شخصی یا حرفه ای باشد. اما اجباراً یک حادثه واقعی است. سپس فرد الف دوباره همان خاطره را مورد بحث قرار می دهد. اما این بار با نکات مثبت بر روی جنبه های مثبت تمرکز می کند. فرد ب به روشن کردن پوشش نقره ای تجربه منفی کمک می کند. پس از آن، نقش ها را عوض می کنند. این فعالیت کوتاه و در عین حال موثر به اعضای تیم کمک می‌کند تا خوبی چیزها و افراد را ببینند. و عقاید از پیش تعیین شده را به چالش بکشند.

۷- بازی تیم سازی، نقاشی کور:

بازی صحبت کردن در دایره یک فعالیت گروهی که ارتباط را تشویق می کند، نقاشی کور به طرز فریبنده ای ساده و در عین حال مؤثر است. بازی به ۲ بازیکن نیاز دارد که پشت به هم بنشینند. جایی که به یکی از اعضای تیم تصویری از یک شی یا کلمه داده می شود. بدون اینکه مستقیماً مشخص کند آن چیز چیست، شخص باید تصویر را بدون استفاده از کلماتی که به وضوح تصویر را نشان می دهد توصیف کند.

به عنوان مثال، اینها باید کلمات غیرمرتبط باشند. اگر یک «گل» باشد، فرد می تواند آن را به صورت قلب هایی که در کنار هم قرار گرفته اند. (برای تشکیل گلبرگ های گل)، رشته ساقه، باران، قطره های آب را توصیف کند. شخص با قلم و کاغذ، شی را بر اساس توصیف شفاهی و تفسیر خود ترسیم می کند. نتیجه نهایی برای دیدن و به تصویر کشیدن اینکه آیا ۲ عضو می توانند به طور مؤثر در شرکت یکدیگر ارتباط برقرار کنند، جالب است.

۸- بازی تیم سازی، میدان مین:

یک منطقه باز مانند پارکینگ یا پارک را برای انجام این فعالیت انتخاب کنید. یک ناحیه بسته را با نوار چسب آماده کنید. و نقطه شروع و نقطه پایان را علامت بزنید. در طول مسیر چندین اشیاء یا اسباب بازی های دستی را به طور تصادفی در فاصله مشخصی قرار دهید. گروه را به تیم های ۲ یا ۴ نفره تقسیم کنید. و چشمان یکی از اعضا را ببندید. بقیه خارج از محوطه محصور می ایستند و به صورت شفاهی به هم تیمی با چشم بند دستور می دهند. و در طول مسیر حرکت کند، اسباب بازی ها را بردارید و از پا گذاشتن روی صفحات کاغذ (مین ها) یا خارج از محوطه محصور خودداری کنید. این بازی بسیار جذاب حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. و برای انتقال یادگیری در اعتماد، گوش دادن فعال و ارتباط عالی است. برای دشوارتر کردن آن، مسیرهای خاصی را ایجاد کنید. که اعضای تیم با چشم‌بند باید راه بروند یا فقط اجازه دهند از سرنخ‌های خاصی برای راهنمایی استفاده شود.

۹- بازی تیم سازی، سه حقیقت و یک دروغ:

بدون نیاز به هیچ ابزاری، این بازی تیم سازی را می توان در هر زمان و هر مکان بدون دردسر زیاد انجام داد. تنها چیزی که نیاز دارید این است که ۳ عضو یا بیشتر در یک دایره بنشینند. و هر نفر به نوبت چهار واقعیت را در مورد خود بیان کند که ۳ مورد درست و ۱ مورد باقی مانده دروغ است. دستورالعمل این است که دروغ را به‌جای اینکه باور کردنش سخت و حدس زدن آن آسان به نظر برسد، به شکلی واقع‌بینانه تنظیم کنید. پس از بیان حقایق، سایر اعضای تیم به نوبت دروغ را از ۴ گفتگو  تشخیص می دهند. هنگامی که همه چیز با حدس زدن تمام شد، پاسخ درست در پایان آشکار می شود. این بازی برای تیم های جدید شگفت انگیز است. که می توانند با دانستن بیشتر در مورد هم تیمی های خود سود ببرند. قضاوت های از پیش تعیین شده را به چالش می کشد.

۱۰- بازی تیم سازی، صف تولد تیم:

این بازی سریع و ساده، یک فعالیت عالی تیم برای شکستن یخ افراد سازمان است.، برای آموزش هایی که شامل تمرکز بر حل مسئله، ارتباط و همکاری است، توصیه می شود. از شرکت کنندگان خواسته می شود که کنار هم در صف بیفتند. سپس از آنها خواسته می شود که خط خود را به ترتیب تاریخ تولدشان (فقط ماه و تاریخ را در نظر بگیرید) مرتب کنند. مسئله چیست؟ چالش این است که اعضای گروه اصلا نمی توانند صحبت کنند. آنها می توانند برای تعیین روز تولد یکدیگر به استفاده از زبان اشاره، تلنگرها و سایر تکنیک ها متوسل شوند. این بازی چالشی تیمی ایده آل برای بیش از ۸ شرکت کننده است و ممکن است برخی از اعضا را ببینید که رهبری می کنند و اعضا را برای دستیابی به نتیجه دلخواه هدایت می کنند. تغییر در بازی شامل بستن چشمان دو شرکت‌کننده، استفاده از نیمکت برای ایستادن اعضا است. جایی که اگر کسی سقوط کند، گروه باید همه چیز را دوباره شروع کند.

۱۱- بازی تیم سازی، برج هانوی:

این بازی تیم سازی با پیچ و تاب ریاضی، امکان بحث گروهی فراوان، برنامه ریزی و حل مسئله را در شرکت کنندگان فراهم می کند. این پازل از سه برج با ۵ دیسک یا بیشتر تشکیل شده است که به شکل مخروطی چیده شده اند و کوچکترین آن در بالا قرار دارد. هدف از بازی این است که کل دیسک ها  را به میله دیگری منتقل کنید که نظم خاصی را حفظ کند. در حین انجام این بازی باید چند شرط رعایت شود:

۱) در هر زمان، فقط یک دیسک را می توان از برج جابجا کرد.

۲) فقط بالاترین دیسک در یک برج می تواند جابجا شود .

۳) تیم مجاز به قرار دادن دیسک بزرگتر روی دیسک کوچکتر نیست.

حداقل تعداد حرکات مورد نیاز برای حل یک پازل برج هانوی ۲n – ۱ است که n تعداد دیسک ها است.

۱۲- بازی تیم سازی، سرمازدگی:

این بازی غریزه تیم ها را آزمایش می کند و برای زنده ماندن در بدترین شرایط است. افراد را به گروه های چهار یا پنج نفری تقسیم کنید. سناریو این است که تیم ها در قطب شمال گم می شوند. و باید پناهگاهی برای مقاومت در برابر بادهای سرد بسازند. تیم یک رهبر را انتخاب می کند که قرار است از سرمازدگی رنج می برد. بنابراین او نمی تواند از نظر فیزیکی حرکت کند در حالی که سایر اعضای تیم قرار است در برف کور شوند و باید چشمانشان را ببندند. رهبر به تیم آموزش می دهد که چگونه پناهگاه را بدون کمک دستی بسازند و هم تیمی ها باید این کار را بدون اینکه بتوانند ببینند انجام دهند.

۱۳- بازی تیم سازی، پنی:

اعضای تیم اغلب در باز کردن صحبت با یکدیگر مردد هستند. و این مانع از گفتگوی روان می شود. برای کمک به شل کردن هم تیمی ها و احساس راحتی، پنی بازی برای افکار یخ شکن عالی است. این شامل جمع آوری سکه ها با سال ذکر شده و ریختن آنها در یک ظرف یا جعبه است. نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که تاریخ هیچ یک از سکه ها نباید بزرگتر از جوان ترین عضو تیم باشد. در مرحله بعد، هر یک از شرکت کنندگان گروه یک سکه بیرون می کشد. و بر اساس سال ذکر شده، فرد باید چیزی مهم وخاص که در آن سال برای او اتفاق افتاده را به اشتراک بگذارد. این بینش های جالبی از زندگی هم تیمی های شما می دهد و تعاملات آینده را بدون استرس می کند.

۱۴- بازی تیم سازی،  قطره مداد:

تنها چیزی که برای انجام این فعالیت خنده دار نیاز دارید، مداد، ریسمان و بطری آب است.این بازی سرگرم‌کننده تنش‌های درون گروه را می‌شکند و اجازه می‌دهد تا یک به یک پیوند عالی برقرار کنید. برای انجام مداد انداختن، یکی از انتهای هر دو طرف را در انتهای مداد ببندید. و دو سر باز باقیمانده را به دور کمر دو نفر از اعضای تیم که رو به پشت به یکدیگر هستند، ببندید.  از آنها بخواهید که به عقب و عقب بروند تا مداد را در بطری آب که روی زمین زیر قرار داده شده پایین بیاورند. جفت شرکت کننده مجاز به استفاده از دست نیست و این می تواند به عنوان یک چالش سرگرم کننده مستقل انجام شود. یا جفت های مختلف می توانند این کار را همزمان با مسابقه انجام دهند.

۱۵- بازی تیم سازی،  آن را برگردانید:

اگر می‌خواهید تیمتان به درک درستی از کار کردن با یکدیگر و همکاری به معنای واقعی بپردازد. «آن را برگردانید» بازی شماست. از ۶ تا ۸ شرکت‌کننده بخواهید دور هم جمع شوند و روی یک پتو، حوله، و… بایستند. و یک چهارم قسمت را خالی بگذارند. گروه را به چالش بکشید تا پتو را بچرخانند. تا در طرف دیگر ورق بایستند. و همه اینها بدون پیاده شدن از پتو یا دست زدن به زمین در خارج از ملحفه. این امر گروه را وادار می کند که به راه حل های خلاقانه بیندیشند و واقعاً در دستیابی به هدف مشترک با یکدیگر همکاری کنند. همچنین مشکلاتی را که در صورت امتناع هر یک از اعضای تیم از همکاری ظاهر می شود را برجسته می کند. و برای سایرین معضلی ایجاد می کند.

۱۶- بازی،  بزرگنمایی:

این فعالیت حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد و ۳۰ عکس متوالی وجود دارد که با هم یک روایت را شکل دهند. تصاویر بین شرکت کنندگان توزیع می شود و از آنها خواسته می شود که آن را برای دیگران فاش نکنند. آنها البته می توانند صحبت کنند و ویژگی های تصویر خود را توصیف کنند. این کار مستلزم ایجاد یک داستان یکپارچه و قرار دادن تصاویر مطابق با دنباله است. بدون اینکه هم تیمی ها به عکس های یکدیگر نگاه کنند.این بازی فضای زیادی را برای یادگیری برخی چیزهای حیاتی مانند، برقراری ارتباط هوشمندانه با صبر، قدردانی از دیدگاه دیگران، درک اطلاعات در دست و برای رهبران برای ظهور و کنترل موقعیت می دهد.

۱۷- بازی، نمک و فلفل:

هنر پرسیدن سوالات درست در تیم بسیار مهم است. نمک و فلفل روشی بسیار جذاب برای یادگیری حقایق در مورد اعضای تیم و همچنین ارزیابی توانایی فرد در برقراری ارتباط موثر با سایر اعضا است. برای تنظیم چرخش توپ به لوازم التحریر ساده مانند خودکار، نوار و کاغذ نیاز دارد. جفت کلمات روی کاغذهای مختلف مانند نان کره، نمک،فلفل، خورشید، ماه و ….  نوشته می شوند. اگر نمک روی یک کاغذ نوشته شود، فلفل روی کاغذ کاملا متفاوت نوشته می شود. یک کاغذ روی پشت هر فرد چسبانده می شود، بدون اینکه او ببیند چه نوشته شده است. در همان زمان به گروه دستور داده می شود تا شرکای خود را جستجو کنند. جالب اینجاست که آنها فقط می توانند سوالات “بله-نه” بپرسند تا بفهمند پشت آنها چه نوشته شده است. هنگامی که آنها پاسخ را پیدا کردند، می توانند شریک مربوطه خود را به راحتی پیدا کنند.

۱۸- بازی، تار عنکبوت:

اگرچه در بخش تدارکات کمی سخت است. اما بازی تارعنکبوت با توانایی خود باعث می شود تا اعضای گروه درس های ارزشمندی در پشتکار، همکاری، رهبری، حمایت و اعتماد بیاموزند، این بازی تیم سازی شگفت انگیز ایجاد می کند. یک شبکه با استفاده از توپ بزرگ از ریسمان و نوار چسب، بین پایه‌های دو ستونی یا هر قطب ثابت دیگر مانند جسم ساخته می‌شود. هر تیم هر بار که شخصی از سوراخی از تار بافته شده بدون دست زدن به رشته عبور می کند یک امتیاز دریافت می کند. هنگامی که یک سوراخ خاص برای عبور از کنار شخصی استفاده می شود، برای اعضای بعدی بسته می شود.

۱۹- بازی، پازل مبادله:

این فعالیت بسته به سطح همکاری و مذاکره و سرعت تصمیم‌گیری در بین گروه‌های هم‌اندازه مختلف، بین ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد. به هر گروه پازل های مختلف با همان سطح پیچیدگی داده می شود. تیمی که بتواند تمام قطعات را در کمترین زمان ممکن کنار هم بگذارد برنده است. این چالش با ترکیب قطعات پازل با پازل گروه های دیگر همراه است. تیم باید راه هایی برای بازگرداندن مهره ها از طریق مذاکره، تجارت، مبادله اعضای تیم و غیره بیابد. با این حال، این باید یک تصمیم گروهی باشد و نه انتخاب فردی. این امر نیازمند حل مشکلات و ایجاد اجماع در درون گروه است.

۲۰- بازی، ساخت تیم گره انسانی:

این بازی سرگرمی، تیمی را با ارتباط و خلاقیت ترکیب می کند. از شرکت کنندگان خواسته می شود که در دایره، شانه به شانه، رو به داخل دایره بایستند. از هر عضو خواسته می شود که بازوی راست خود را دراز کند و دست کسی را که در سراسر دایره ایستاده است بگیرد. و همین کار با بازوی چپ نیز تکرار می شود. دو شرط وجود دارد

۱) هر کس باید دست دو نفر متفاوت را بگیرد.

۲) هیچ کس نباید دست کسی را که مستقیماً در کنار او ایستاده است بگیرد.

هدف از این بازی این است که گره همه افراد تشکیل دهنده گره انسانی را بدون شکستن دایره باز کند. اگر زنجیره پاره شود، گروه باید تمرین را تکرار کند.

کلام پایانی:

خلاقیت محور پیشرفت هر سازمانی است. بازی کردن در خارج از چارچوب رسمی سازمان به شما کمک میکند از ضمیر ناخودآگاه کارکنان خود آشنا شوید. و بدانید با چه کسانی دارید کار می کنید. سعی کنید از به جز بازی کردن از خلاقیت های دیگر مانند سفر های کوتاه مدت و… استفاده کنید. تا هرچه سریع تر به قله های موفقیت نزدیک شوید.

مدیریت حرفه ای- مدیریت تیممنابع:

https://www.workamajig.com/

https://blog.sage.hr/

https://blog.vantagecircle.com/

https://snacknation.com/

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است