۵ اشتباه رایج در پیاده سازی OKR


اگر به تازگی کار خود را با OKR (اهداف و نتایج کلیدی) شروع کرده اید، برخی از مشکلات و اشتباهات به احتمال زیاد اتفاق می افتد. OKR ها شما را ملزم به ایجاد یک تغییر فرهنگی می کنند و تغییر آن نیز دشوار است. می توانید به فکر این باشید که کار با OKR ها را بعد از حدود ۲-۳ ماه  رها کنید. اما در حال حاضر ، باید به این توجه کنید که چه کاری نباید انجام دهید تا در کار با OKR  دچار مشکل شوید. این مطالب می تواند به شما کمک زیادی در سفر ماجراجویی OKR کند. در اینجا پنج اشتباه رایج وجود دارد که مردم هنگام شروع با OKR مرتکب می شوند.

۱- زمانی که اهداف شما چالش برانگیز و حیرت اور نیستند.

ممکن است فکر کنید تیم شما در رسیدن به اهدافشان بسیار عالی و کامل عمل می کند! با این حال ، ممکن است اهدافی را تعیین کنید که خیلی آسان باشند. اهداف باید بلند پروازانه باشند ، اما نه چندان دشوار. شما باید به فکر این باشید که حدود ۷۰-۸۰٪ از نتایج یک هدف را در سه ماهه مشخص یا کمتر بدست آورید و باید به گونه ای عمل کنید که بتوانید در این سه ماهه مشخص OKR های خود را دوباره ارزیابی کنید.

۲- زمانی که  تنظیم و به روز کردن  OKR  ها را فراموش کنید.

شما و تیم هایتان باید به طور مرتب پیشرفت نتایج اصلی خود را به روز کنید. OKR ها هر هفته باید مورد بحث قرار گیرند. یک برنامه هفتگی موقع انجام OKR  ها تنظیم کنید تا آنها را با تیم خود مرور کنید. در غیر این صورت ، در پایان سه ماهه ، ممکن است متوجه شوید که از مسیر خارج شده اید!

۳- زمانی که اهداف و نتایج کلیدی بیش از اندازه زیاد باشد.

اهداف و نتایج کلیدی بیش از حد می تواند تمرکز شما را برای انجام اهدافی که اولویت دارند از بین ببرد. تیم ها باید در هر سه ماه حداکثر ۳ هدف را انتخاب کنند که هر هدف بیش از ۳-۵ نتیجه اصلی، در بر داشته باشد. به این ترتیب، ممکن است با اهداف زیاد میزان کار بیشتری داشته باشید که کنترل کردن آنها برایتان دشوار باشد و همچنین بسیار گیج کننده خواهد بود.

۴- زمانی که نتایج کلیدی شما قابل اندازه گیری نباشند.

نتایج اصلی باید عددی باشد. آنها همان چیزی هستند که هدف شما را قابل اندازه گیری می کنند. مهم است که بخاطر بسپارید نتایج کلیدی هستند که اهداف بزرگ و بلندپروازانه شما را برای دستیابی به یک هدف می سنجند و همچنین برنامه های هفتگی، وظایف و ابتکارات روزانه ای هستند که برای رسیدن به اهداف خود انجام می دهید.

۵- زمانی که وظایف درست در نظر گرفته نشود.

این مشکل زمانی بوجود می آید که اهداف شخصی برای حمایت از اهداف تیم و شرکت نوشته نشده باشد و بالعکس. مدیریت که نقش بزرگی را در شرکت و یا سازمان ایفا می کند باید در ارتباط با تیم باشد و همچنین  کارمندان نیز باید درک کنند که چگونه فعالیت های آنها برای دستیابی به اهداف تیم کمک می کند. هنگام ایجاد OKR حتماً جلسه ای تشکیل دهید تا بتوانید همه را در یک جهت واحد حرکت دهید.

اجرای OKR مدتی زمان می برد و می توانید انتظار چند دست انداز در جاده را داشته باشید. همانطور که گفته شد ، استفاده از ابزاری آنلاین مانند هدف سنج می تواند شروع روند کار را آسان تر کند. آموزش روش مناسب برای تنظیم OKR ها ، شانس موفقیت در استفاده از آنها را افزایش می دهد.

هنوز هم اگر در زمینه روش شناسی OKR خود به کمک نیاز دارید، نمونه های زیادی در مقاله ۷ فایده ی برتر به کارگیری OKR در سازمان وجود دارد که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است