آیا OKRs و TASKs باهم تفاوت دارند؟


OKR و TASK

مکالمات حول این موضوع ما را ترغیب کرد که این بلاگ پست نوشته شود. زیرا اهداف OKR (یا عموماً هر هدف سازمانی ) کاملاً با TASK متفاوت است. در واقع مدیریت و ردیابی اهداف در سطح شرکت، هیچ ارتباطی با ردیابی وظایف ندارد. درک این موضوع، می تواند بطور چشمگیر پیچیدگی مدیریت هدف را برای مدیران عامل و مدیران اجرایی کمتر کند.

حال بیایید این دو را با استفاده از تعاریف زیر متمایز کنیم.

تفاوت TASKs و OKRs

با توجه به گفته گوگل: کار برروی اهداف OKR، می گویند : « OKRها چک لیست نیستند. آنها مانند “وظایفی بنیادی” در نظر گرفته نشدند.

از OKR ها برای تعیین تغییری که تیم می خواهد مشاهده کند استفاده می‌شود. این روش اجازه می‌دهد تیم ها روشهای دستیابی به این تغییر را ارائه دهند».

وظیفه کاری است که شما انجام می دهید!

در صورتی که، پروژه نوآوری ای است  که برای تکمیل آن باید کارهای مختلفی انجام بدهید. اما یک هدفِ OKR، آن چیزی است که می خواهید به آن برسید و معمولاً برای رسیدن به هدفتان باید ترکیبی از پروژه های مختلف را تکمیل کنید.

TASK

یک وظیفه اساساً یک مورد “برای انجام” است. شما باید کارها و شاید پروژه های زیادی را برای رسیدن به هدف خود انجام دهید. در واقع وظایف به شما نمی گوید که آیا “کارهای درست ” را انجام می دهید. شما فقط، آن کارها را انجام می دهید. اهداف OKR هستند که به شما می گویند “چه چیزی مناسب است” یا چه چیزی برای “شرکت” و سازمان شما در این سه ماه اهمیت بیشتری دارد.

وظیفه کاری است که انجام می دهید، دستاورد و نتیجه ای نیست که بخواهید بعد از سه ماه به آن دست یابی پیدا کنید. در واقع اهداف OKR برخلاف وظایف، نتایج و دستاورد هستند. لذا در ابتدایی ترین سطح، یک وظیفه فقط یک عمل است. برای تکمیل یک پروژه باید کارهای زیادی انجام دهید. و هر پروژه شامل وظایف(task) زیادی است ( بین وظایف و پروژه ها رابطه چند به یک وجود دارد). در مرحله بعد برای دستیابی به هدف باید تعدادی از پروژه ها را در طول سه ماه به پایان برسانید ( بین پروژه ها و اهداف رابطه چند به یک وجود دارد).

اینجا مقاله ای درباره ی مدیریت وظایف بخوانید.

کارکنان باید کارهای کوچک را هر روز انجام دهند. لذا روشن کردن تفاوت بین وظایف، پروژه ها و OKR ها برای دستیابی به بهترین عملکرد و همسویی اهداف شرکت در سراسر سازمان امری ضروری است. در حالی که سازماندهی وظایف برای تکمیل اهداف درسطح فردی بسیار مهم است. مسئله این است که مدیران عامل و مدیران اجرایی تقریباً زمان کافی برای نظارت بر وظایف هر کارمند را ندارند. مدیریت افراد با مدیریت وظایف یا پروژه ها بسیار متفاوت است. کدام مدیرعامل یا مدیر اجرایی می تواند وقت داشته باشد تا تک تک فعالیتهایی را که هر کارمند انجام می دهد را  بررسی کند؟ 

حال به نقطه بعدی می رویم ،OKR، که بطور خاص در مورد نتایج و دستاوردها است، نه فعالیت ها .

OKR

OKR ( اهداف و نتایج کلیدی ) شامل اهداف هستند.

لطفاً توجه داشته باشید منظور از اهداف، اهداف بلندپروازانه است. اهداف در مورد نتایج و دستاوردها است. آنها یک دوره زمانی سه ماهه را شامل می شوند.

آنها را می توان در یک داشبرد اهداف OKR، شامل اطلاعات، تجزیه و تحلیل و اندازه گیری کرد. OKR به شما نشان می دهد آیا در مسیر دسیابی به نتایج کلیدی خود مانند “افزایش فروش به ۱۲۰ میلیون دلار “ قرار دارید. برای رسیدن به هدف OKR خود باید تعدادی از پروژه ها که به نوبه خود شامل کارهای زیادی است را به پایان برسانید. بنابراین اهداف وظایف نیستند. بلکه بالاتر از پروژه ها و بالاتر از وظایف هستند.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر مقاله ۷ فایده ی برتر به کارگیری OKR در سازمان را بخوانید.

OKR ها یک رویکرد تعیین کننده و ردیاب قوی هدف هستند که اهداف بلند پروازانه را تعیین می کنند و مراحل دقیق و مفصلی را ایجاد می کنند که باید برای دستیابی به این اهداف برداشته شوند. OKR ها وضوح ، تمرکز ، تعامل و همسویی را در یک سازمان اعمال می کنند.

O در OKR مخفف “اهدافی است که در تلاش برای دستیابی به آن هستید” و KR مخفف “نتایج کلیدی” یعنی اقدامات قابل انجام و قابل اندازه گیری می باشد که برای رسیدن به اهداف انجام می دهید.

اگر چه وظایف و OKR ها مفاهیم کاملاً متفاوتی هستند، اما به یکدیگر مرتبط هستند زیرا نتایج کلیدی شامل تکنیک هایی است که از مجموعه ای از وظایف تشکیل شده است. برای تکمیل یک تکنیک، ابتدا وظایفی که تحت تاثیر آن قراردارند باید اجرا شوند.

   در پایان

تفاوت TASK و OKR را مشاهده کردید؟! در حالی که وظایف مربوط به مدیران عامل، مدیران اجرایی و یا حتی مدیریت نیست. OKR ها به مدیران و مدیران اجرایی اجازه می دهند تا بر افراد خود نظارت و کنترل داشته باشند. نظارت بر وظایف روزانه هر کارمند غیر ممکن است. اما با OKR ها، تعیین، نظارت و مدیریت اهداف بزرگتری که از اهداف شرکت پشتیبانی می کند کاملاً امکان پذیر است .

 TASK مبنایی برای انجام هر کاری در هر سازمانی است، اما شرکتهایی که فراتر از انتظارات هستند  تا به اهداف بلند پروازانه برسند، از تفاوت TASK و OKR استفاده میکنند.آنها سازماندهی این وظایف را در OKR انجام می دهند.

دقت کنید که با استفاده همزمان از OKR و TASK میتونید به راحتی، تمرکز، همسویی و تعامل را در سطح سازمانتون افزایش بدید. نرم افزار هدف سنج به شما کمک میکنه تا سریعتر این مسیر رو طی کنید و به سازمانی شکست ناپذیر در کسب و کارتان تبدیل شوید.

 

منبع: https://www.workfront.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است