چگونه از OKR برای رشد کسب و کار استفاده کنیم؟

رشد کسب و کار با OKR

Business leader standing on arrow and holding flag flat vector illustration. Cartoon people training and doing business plan. Leadership, victory and challenge concept


آیا می خواهید موفقیت کسب و کار، مشارکت کارکنان، بهره وری کارکنان هر سطحی از سازمان خود را افزایش دهید؟ روش OKR یکی از بهترین چارچوب ها برای شما است. OKR  – “اهداف و نتایج کلیدی” سالهاست توسط سازمان های پیشرو جهان استفاده میشود. هدف از ایجاد OKR افزایش هماهنگی بین دیدگاه کارمند-شرکت، تقویت شفافیت و تشویق یک رویکرد متمرکز و ساده برای دستیابی به هدف است. شرکت های بزرگ وموفق مانند intel ،Adobe ،Google ،Netflix و بسیاری دیگر به دلیل اجرای موفق OKR شناخته شده اند. اگر شما هم به دنبال بهبود عملکرد در هر سطح از تجارت خود هستید، OKR راهی عملی برای تحقق این امر هست.

OKR به زبان ساده یک چارچوب مدیریت عملکرد است. و می تواند توسط یک فرد، یک تیم یا یک شرکت پیاده سازی شود. OKR شامل یک هدف مشخص، واضح و قابل اجرا با ۳ تا ۵ نتیجه کلیدی است. و “چگونگی” رسیدن به هدف را مشخص می کند. در ادامه به دلایلی میپردازیم که “چرا” برای شما بهتر است تا از روش  OKR  استفاده کنید و چگونه از OKR برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. 

چرا شرکت های معروف از OKR برای رشد کسب و کار استفاده می کنند و چگونه می توانند برای شما مفید باشند؟

۱٫ تعهد به اهداف شرکت

این مهم است که کارکنان شما بفهمند چگونه کارشان با چشم انداز کلی شرکت آنها مرتبط و همسو است. وقتی اهداف در سراسر سازمان به اشتراک گذاشته شود. شفافیت لازم را خواهید داشت تا هر کارمند احساس مشارکت بیشتردر کسب و کار داشته باشد. و به اهداف شرکت تعهد داشته باشد.

پس از تنظیم OKR ، کارکنان در سلسله مراتب می توانند فعالیتهای روزانه خود را با دیدگاه کل سازمان هماهنگ کنند. اگر تیم ها و افراد دیدگاه روشنی از اهداف خود و نحوه همسویی با اهداف شرکت داشته باشند، تمرکز بیشتری بر روی کارهایی خواهند داشت که بیشتر برای تجارت اهمیت دارد.

۲٫ مسیر منظم پیشرفت

OKR ها در بازه های زمانی معینی پیاده می شوند و عموماً به صورت هفتگی یا دو هفته ای مورد بررسی قرار می گیرند. بحث مداوم درباره اهداف، تیم ها را بر پیشرفت متمرکز می کند، به آنها اجازه می دهد انعطاف پذیر باشند. همچنین در زمان مناسب، و در مواقع مورد نیاز، تغییر عمل را ایجاد می کنند.

پیگیری پیشرفت از خروجی به نتیجه چیزی است که OKR ها را به انتخابی محبوب در بین سازمان های مترقی تبدیل کرده است. از طریق بررسی های منظم و به روز رسانی وضعیت، تیم ها بر روی تصویر بزرگ تمرکز می کنند.. و همچنین اطمینان حاصل می کنند که هر گفتگو با یک برنامه عملی واضح به پایان می رسد.

OKR آن نقاط مرجع سریع و قطعی را در اختیار شما قرار می دهد تا برنامه های فعلی خود را مطالعه کنید. این به پاسخگویی به سوالاتی مانند – آیا شما و تیم شما در مسیر دستیابی به هدف خاصی هستید یا نه؟ چرا چنین است یا چرا نه؟

۳٫ افزایش تمرکز و بهره وری

از دیگر مواردی که سبب می‌شود OKR برای رشد کسب و کار مفید باشد، افزایش تمرکز و بهره وری است. سیستم تعیین یک هدف قابل اجرا با ۳ تا ۵ نتیجه کلیدی واقعاً تمرکز، کارایی و بهره وری را تقویت می کند. وقتی برنامه های کاری روزانه کارکنان حول محور اهداف اصلی کسب و کار می چرخد​​، آنها به وضوح می دانند که چه کاری باید انجام دهند و در چه زمانی.

OKR به کارکنان کمک می کند تا تمرکز خود را حفظ کرده و زمان خود را در اولویت قرار دهند تا بیشترین اهمیت را داشته باشد.

OKR ها در مورد اندازه گیری موفقیت، نتایج را به طور شفاف ارائه می دهند. و تحقق اهداف را در محدوده زمانی تعیین می کنند. این همان چیزی است که آنها را از سایر مکانیسم های تعیین هدف متمایز می کند. OKR ها می توانند اهداف چالشی تری را روی میز بیاورند. و واقعاً می توانند در مقایسه با اهداف دست یافتنی، تفاوت واقعی ایجاد کنند. با ایجاد OKR های مشخص، مدیران به تیم های خود یک قطب نما برای دنبال کردن و یک معیار برای ارزیابی عملکرد می دهند.

علاوه بر این، OKR ها نمای کلی از مناطقی را که کارکنان به حمایت بیشتر و منابع اضافی نیاز دارند، ارائه می دهند، بنابراین مدیریت منابع را بیشتر بهبود می بخشد.

OKR همچنین تصمیم گیری آگاهانه و سریع را فعال می کند. با پیگیری منظم پیشرفت، رهبران می توانند بینش بهتری در مورد مسائل یادگیری و توسعه پیدا کرده و بر اساس آن تصمیم گیری کنند.

۴٫ شفافیت بهتر و کار تیمی

با در نظر گرفتن OKR ها، اهداف سازمانی برای همه قابل مشاهده است. و باعث شفافیت و همکاری بهتر بین تیم ها و بخش ها می شود. وقتی اعضای تیم اولویت های یکدیگر، برنامه های عمل و غیره را می دانند ، بیشتر هماهنگ هستند. و می توانند با یکدیگر همکاری کنند تا مطمئن شوند کارهای مورد نیاز در زمان مناسب انجام می شود.

متد OKR به کارکنان و رهبران آنها اجازه می دهد تا به صورت واحد برای دستیابی به اهداف بزرگتر به صورت منسجم کار کنند.

۵٫ ارتقاء هماهنگی و تعهد کارمندان

مشارکت کارکنان یکی از مهمترین عوامل موفقیت سازمان است. اگر سازمانها به طور منظم تیمهای خود را درگیر نکنند، ممکن است احساس قطع ارتباط و حواس پرتی کنند.

چارچوب OKR به افراد امکان می دهد ببینند چگونه کار آنها مستقیماً با ماموریت و چشم انداز نهایی شرکت ارتباط دارد و به هدف و جهت کارها حس هدایت می دهد.

هنگامی که افراد متوجه می شوند که مشارکت کاری آنها چگونه بر اهداف وسیع تر کسب و کار تأثیر می گذارد، به احتمال زیاد احساس تعهد، انگیزه و مشارکت بیشتری در کار خود خواهند داشت.

به طور خلاصه مشکلات رایج/اشتباهاتی که هنگام نوشتن OKR باید از آنها اجتناب کنید، شامل موارد زیر است.

 • تعیین اهدافی که یا بسیار چالش برانگیز هستند یا به اندازه کافی چالش برانگیز نیستند. OKR ها باید بلندپروازانه باشند. اما دستیابی به آنها چندان دشوار نیست، در غیر این صورت شما انگیزه افراد را کاهش می دهید.
 • اهمیت ندادن کافی. برای دستیابی به نتایج، OKR ها باید به طور منظم مورد بحث و بررسی قرار گیرند.
 • قابل اندازه گیری درنظر نگرفتن نتایج. نتایج کلیدی شما باید عددی باشد.
 • تعیین اهداف بیش از حد .”۳-۵ نتیجه کلیدی در هر هدف” مطلوب ترین تعداد نتایج است.
 • فراموش کردن تصویر بزرگ. OKR ها بخشی از تصویر بزرگتری هستند که استراتژی و اجرا را گرد هم آورده و آنها را با سیستم و چشم انداز ارزش سازمان هماهنگ می کند.

 میتوانید در خصوص مشکلاتی که ممکن هست با آن رو به رو بشوید، مقاله ” ۵ اشتباه رایج در پیاده سازی OKR” را مطالعه کنید. پیشنهاد حرفه ای تر ما به شما برای جلوگیری از ایجاد این نوع خطا ها کمک گرفتن از Couch و یا مربی هست که در زمان و هزینه شما صرفه جویی میکنند.

نتیجه گیری

برای خاتمه، اجازه دهید تجزیه و تحلیل سریع مزایای اهداف و نتایج کلیدی را انجام دهیم.

روش OKR:

 • جهت روشنی را هم به کارکنان و هم به مدیران ارائه می دهد.
 • به حداکثر رساندن بهره وری و کارایی بین تیم های سازمان کمک می کند.
 • توانایی تیم در تصمیم گیری های استراتژیک را افزایش می دهد.
 • به کارمندان اجازه می دهد تا تصویر کلی را ببینند و کار خود را با چشم انداز، استراتژی و اولویت های کلی شرکت هماهنگ کنند.
 • باعث می شود کارکنان احساس ارتباط بیشتری با سازمان خود داشته باشند و انگیزه و مشارکت کارکنان را افزایش دهد.
 • به ایجاد تیم های منسجم در بخش ها کمک می کند.

شرکت ها و کسب و کار ‌های بزرگ و کوچک، همیشه به دنبال راه های جدیدی برای تعیین اهداف، افزایش عملکرد و افزایش نتایج هستند. OKR به شما کمک می کند تا اعضای تیم خود را با اهداف سازمان هماهنگ کرده. آنها را ارتباط داده و درگیر کنید. این متد سازمان شما را قادر می سازد تا بر اهداف “چه”، “چگونه” و “چرا” تمرکز کند. به همین منظور مجموعه هدف سنج ابزار های مفیدی را تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار میدهد. تا بتوانید به اهداف فردی و سازمانی از جمله هماهنگی همه ی کارکنان و بهره وری بیشتر دست یابید. برای استفاده از سیستم هدفگذاری هدف سنج روی نرم افزار OKR کلیک کرده و ثبت نام نمایید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است