اهداف فردی و OKR


اهداف و OKR فردی

علیرغم اینکه موضوع OKRهای فردی موضوعی حائز اهمیت است، امروزه بسیاری از مشاوران OKR به دلایلی که در این مقاله توضیح داده شده است براین باورهستند که باید از تعریف OKRهای فردی اجتناب شود.

با اینکه بیشتر سازمان ها از OKR های فردی صرف نظر می کنند، آنچه مشخص نیست این است که اهداف فردی چه نقشی را باید در یک چرخه OKR ایفا کنند.

هدف (فردی) چیست؟

هنگام صحبت از هدف فردی منظور هر نوع نتیجه ای است که تنها یک فرد در سازمان شما نسبت به آن پاسخگو باشد. چنین اهداف فردی را اغلب در تیم های فروش خواهید یافت، جایی که یک فروشنده شخصا سهمیه سه ماهه ای را دریافت می کند که نیاز به متقاعدکردن مشتری وجذب آن دارد. همچنین می توانید اهداف فردی را در تیم های (موفقیت مشتری) نیز پیدا کنید به طوری که در آن، مدیرتیم (موفقیت مشتری) می تواند یک هدف فردی داشته باشد تا نارضایتی مشتری خود را زیر ۲٪ نگه دارد یا یک میلیون دلار درآمد حاصل از توسعه، از مشتریان موجود کسب کند.

در تدوین اهداف فردی باید این نکته را مد نظر داشت که اهداف معمول و همیشگی را به صورت شاخص کلیدی عملکرد (KPI) و اهداف موقت به عنوان یک نتیجه اصلی تنظیم شودKey Result)).

جنبه های مثبت اهداف فردی

بدیهی است که اهداف فردی می تواند پاسخگویی کارکنان را افزایش دهد و بررسی عملکرد کارکنان را برای مدیران آسان سازد.

ادعاهایی وجود دارد که اهداف فردی، رقابت سالم را در درون یک سازمان افزایش می دهند ودر نتیجه موجب افزایش عملکرد فردی می شوند، اما تحقیقات کافی برای اثبات این ادعا صورت نگرفته است.

جنبه های منفی اهداف فردی

تمرکز بیشتر بر عملکرد فردی، اتحاد سازمان را در راستای اهداف مشترکی که دارد دشوار می کند. افراد، دستیابی به هدف خود را نسبت به هر چیز دیگری دراولویت قرارمی دهند، که همیشه به نفع سازمان نیست و منجر به از بین رفتن همکاری و ایجاد رتبه بندی مبتنی بر عملکردکارکنان می شود که در اینصورت برنامه OKR سازمان بیشتر به دنبال ردیابی عملکرد فردی خواهد بود تا اینکه به سازمان کمک کند مسیر موفقیت خود را مشخص و در آن مسیر حرکت کند.

آیا اهداف فردی در یک برنامه OKR قرار دارند؟

خواسته یا ناخواسته اهداف فردی در بسیاری از سازمانها رواج دارد، اگرچه همه ی افراد سازمان به طور مستقیم با آنها سروکار ندارند، با این وجود بیشتر افراد مستقیماً بر نتایج مهم کسب و کار، مانند بازاریابی ، فروش و موفقیت مشتری تأثیر می گذارند.

اگرچه دلایل موجهی برای پیگیری عملکرد افراد وجود دارد، اما دستیابی تیم فروش به هدف خود در طی سه ماه،یک مسئله تیمی است و در صورت موفقیت تیم(فروش) همه افراد سازمان متوجه این موفقیت خواهند شد و نیازی به کسب اطلاع از عملکرد فردی هریک از اعضای تیم(فروش) وجود ندارد. همچنین ازآنجاییکه اهداف فردی تقریباً همیشه در سایر نرم افزارها پیگیری می شوند نیاز به قرار دادن آنها در  OKR نیست.

نحوه کار ما با اهداف فردی در هدف سنج

هدف سنج به عنوان یک نرم افزارOKR ،پیاده سازی و استقرار OKR را در جهت رسیدن به اهداف فردی یا سازمانی میسر می سازد. در نرم افزار هدف سنج اهدافتان را به صورت  فصلی یا سالیانه می توانید تعیین کنید و برای هر هدف ۳ یا۴ نتیجه کلیدی در نظر بگیریدو با تعیین درجه موفقیت برای هر نتیجه  کلیدی که می تواند نمره ای از۰ تا %۱۰۰ باشد، نتایج کلیدی  را سنجیده و میزان درصد پیشرفت هر OKR را ارزیابی کنید.OKR ها را می توانید به صورت مستمر بررسی و OKR های جدید تنظیم نمائید.

 

 

نرم افزار مدیریت چابک هدف سنج شرایط را مهیا کرده است تا OKR را به سادگی پیاده سازی و اجرا کنید. شما می‌توانید با استفاده از این نرم افزار OKRهای سازمان خود را تعریف کنید و آن‌ها را به تیم‌های مختلف واگذار کنی.

 

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه درباره ماخدماتتماس
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است